آخرین اخبار
یادداشت رسیده| الگوی انصار
حوزه/ امروز و در شرایط سخت اقتصادی به خصوص بحران دشوار کرونا آنچه که جامعه اسلامی را از دیگران متمایز می کند استفاده از الگوی انصار مدینه در مواسات، همدلی و ایثار نسبت به نیازمندان جامعه است.
 ١٠:١٠ - يکشنبه ٩ آذر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
جهاد ادامه دارد(۵):
طلبه ای که ۷۰۰ میت کرونایی را غسل داده است
حوزه/ ما در گروه جهادی شهید مسرور حدود ۵۰ نفر هستیم که به دلیل خستگی، به صورت شیفت بندی اموات کرونایی را تغسیل می دهیم؛ اکنون حدود ۹ ماه است که در این جا مشغول فعالیت هستیم.
 ٠٨:٢٨ - شنبه ٨ آذر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مدیر حوزه علمیه فارس:
مسئولان از سرمایه های علمی کشور بیشتر محافظت کنند
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین استوار طی پیامی، شهادت شهید فخری زاده را تسلیت گفت.
 ٠٨:٢٣ - شنبه ٨ آذر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
قرارگاه جهادی طلاب حوزه علمیه فارس تشکیل شد
حوزه/ مدیر حوزه علمیه استان فارس با اعلام تشکیل قرارگاه جهادی طلاب حوزه علمیه استان، حجت الاسلام ایمنی را به عنوان به عنوان مسئول این قرارگاه منصوب کرد.
 ٠٨:٣١ - جمعه ٧ آذر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
«علیشاهی» مسئول قرارگاه فضای مجازی حوزه علمیه فارس شد
حوزه/ مدیر حوزه علمیه فارس طی حکمی، حجت الاسلام علیشاهی را به عنوان مسئول قرارگاه فضای مجازی حوزه علمیه فارس منصوب کرد.
 ١١:٥١ - دوشنبه ٣ آذر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
خداقوت مدیر حوزه علمیه فارس به کادر درمان بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین استوار میمندی به مناسبت هفته بسیج با حضور در بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) شیراز از جهادگران عرصه سلامت قدردانی کرد.
 ١١:٤٤ - يکشنبه ٢ آذر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
دعوت مدیر حوزه علمیه فارس از طلاب جهادی
حوزه/ مدیر حوزه علمیه استان فارس طی پیامی از طلاب جهادی به منظور حضور جدی تر در جبهه سلامت دعوت کرد.
 ١٠:٠٧ - يکشنبه ٢٥ آبان ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مدیر حوزه علمیه فارس درگذشت مسئول دفتر آیت الله العظمی مکارم را تسلیت گفت
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین استوار میمندی درگذشت مسئول دفتر مرجع عالی قدر حضرت آیت الله مکارم شیرازی را طی پیامی تسلیت گفت.
 ٠٩:٥٦ - شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
تسلیت مدیر حوزه علمیه استان فارس به مردم قیر و کارزین
حوزه/ مدیر حوزه علمیه استان فارس، در پیامی درگذشت حجت الاسلام جهانگیری، امام محله نمونه استان فارس را تسلیت گفت.
 ٠٩:٣٩ - پنج شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مدیر حوزه علمیه فارس:
وحدت به معنای دست کشیدن از اصول و برداشتن مرزهای اعتقادی نیست
حوزه/ عضو شورای حوزه علمیه فارس با اشاره به اهمیت وحدت گفت: وحدت به معنای دست کشیدن از اصول و برداشته شدن مرزهای اعتقادی نیست. مذاهب و ادیان مختلف در عین پافشاری بر اصول خود می‌توانند با تکیه بر مشترکات هم‌زیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند.
 ٠٨:٣٤ - چهارشنبه ١٤ آبان ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
امام صادق شیرازقوام شیرازآقاباباخان شیرازنخبگان 1 شیرازامیرالمومنین شیرازامام سجاد شیرازمحمدیه شیرازرضویه شیرازمحمودیه شیرازمنصوریه شیرازمرکزی شیرازشهید دستغیب شیرازامام عصر شیرازبقیه الله شیرازامام صادق آبادهاثنی عشریه آبادهسعیدیه ارسنجانامام صادق استهبانامام خمینی جهرمامام رضا جهرمامام صادق خرامهمهدیه زرین دشتامام حسن عسکری سپیدانامام مهدی سروستانباقرالعلوم ششدهامام صادق صفاشهرعلی بن ابیطالب علامرودشترضویه لامردعلی بن ابیطالب لارستانباقرالعلوم فراشبندمحمدیه فیروزآبادامام صادق قیروکارزینصالحیه کازرونامام صادق مرودشتجوادالائمه اقلیدباقرالعلوم گراشامام صادق دارابامام مهدی فساجوادالائمه فساامام مهدی نی ریزامام صادق نی ریزامام صادق نورآبادسفیران هدایت علی بن موسی الرضا شیرازسفیران هدایت امیرالمومنین جنت شهرسفیران هدایت اباصالح المهدی زرقانسفیران هدایت امام صادق خفرسفیران هدایت باقرالعلوم سعادت شهرسفیران هدایت صادق آل محمد فساامیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : با کسی که خوبیهایت را می پوشاند و عیبهایت را آشکار می کند برادری نکن. غررالحکم ح 9565 ص 418
اخبار > وقف عنصری مهم در تأمین عدالت اجتماعی است/ ضرورت توجه مسئولان به وقف


  چاپ        ارسال به دوست

آیت الله اعرافی در جلسه کمیته عالی وقف حوزه علمیه فارس:

وقف عنصری مهم در تأمین عدالت اجتماعی است/ ضرورت توجه مسئولان به وقف

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از شیراز، آیت الله علیرضا اعرافی پیش از ظهر امروز در جلسه کمیته عالی وقف حوزه علمیه استان فارس که در سالن شهید قدوسی برگزار شد، با اشاره به اینکه باید منظرهای جدی در استانی که از این سابقه بلند و جایگاه رفیع برخوردار است، تقویت شود، اظهار داشت: باید خود را وام‌دار مردم شریف بدانیم که پیشگام حرکت خیر هستند.

وی با بیان اینکه وقف در منظومه اندیشه کلامی فقهی، کلامی و اخلاقی اسلام جایگاه رفیع و ممتازی دارد، اضافه کرد: همچنین در اندیشه دینی و در اندیشه بشری یک وجه مشترکی وجود دارد که در تاریخ سابقه دارد.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه ما نیز در اندیشه های مذاهب اسلامی و ادیان الهی و هم در سنت های بشری شاهد مقوله ای هستم که در فقه آن را وقف می دانیم، عنوان کرد: بسیاری از نهاد های حوزه سلامت، بهداشت، فرهنگ، امور اجتماعی، اخلاقی و معنوی به مقوله وقف به عنوان یک نهاد پایدار و دیرین وابسته  هستند .

وی خاطرنشان کرد: اگر نهاد وقف در کشور ما آنطور که بایسته است مورد توجه مردم و مسئولان قرار گیرد، یک عنصر مهم در تامین عدالت اجتمای در جامعه است، و همین طور برای ارتقاع سطح فکری جامعه نیز حائز اهمیت است.

آیت الله اعرافی بیان کرد: اگر ظرفیت موجود را احیا کنیم و همه به کمک بیایند می تواند عدالت اجتماعی را تامین کنند، فقر را بزداید، مراکز علمی و دینی را به نقطه های خوبی در اداره خود برساند، البته ضعف ها و مشکلاتی وجود دارد که باید با کمک آن را برطرف کرد.

وی مطرح کرد: معتقدیم وقف باید نهاد آموزش و پروش، دانشگاه و حوزه را به قله های بلند برساند، اقداماتی هم برای آموزش و پرورش که از جایگاه بالایی برخوردار است انجام شده اما برای تحقق آن وضع فعلی و بودجه فعلی کافی نیست، همچنین اگر بخواهد سند تحول محقق شود پشتوانه قوی بودجه ای در نهاد کشور و هم بخش مردمی از جمله وقف داشته باشد.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور ذات حوزه را خادم مردم دانست و بیان داشت: هر جایی که حوزه حضور داشته باشد، ایمان و اخلاق قوی تر خواهد بود و هم آسیب نیز کمتر است.

وی افزود: حوزه های علمیه، اسناد راهنمای یک الی دو دهه را برای خود تعیین کرده اند، برنامه ۵ ساله دارند، و ده ها طرحی که اجرای آن به استان ها واگذار می شود، درس های خارج، رشته های تخصصی، رشته های متنوعی که می تواند گره از آسیب های اجتماعی باز کند از جمله این طرح ها است که مهیا شده اما نیازمند منابعی است که بتواند کار کند، نتیجه آن به مردم نیز باز می گردد.

آیت الله اعرافی عنوان کرد: اگر می خواهیم آسیب های اجتماعی کاهش یابد، حوزه و آموزش و پرورش باید تقویت شود، این استان باید یک مجتمع تخصصی حوزوی داشته باشد که از ۴۰۰ رشته گرایش که تعریف شده ۲۰ تا ۳۰ رشته در آن اجرایی شود.

 

 


١١:٥٩ - پنج شنبه ١ آبان ١٣٩٩    /    شماره : ٤١٥٣٤٦    /    تعداد نمایش : ١٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٩
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 133916
 بازدید امروز : 186
 کل بازدید : 6102416
 بازدیدکنندگان آنلاين : 32
 زمان بازدید : 2/7768
تقویم