آخرین اخبار
 ١٠:٠٩ - سه شنبه ٤ تير ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:٣٠ - شنبه ١ تير ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
امتحانات مردادماه طلاب فارس متمرکز برگزار می شود
معاون آموزش حوزه علمیه استان فارس از برگزاری امتحانات مردادماه طلاب مدارس علمیه سطح استان به‌صورت متمرکز خبر داد.
 ٠٦:٥٢ - يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٠٨:٠٧ - چهارشنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
یادواره دو شهید روحانی و ۶۷ شهید مدافع حرم فارس برگزار می‌شود
معاون امور طلاب و دانش‌آموختگان حوزه علمیه فارس از برگزاری یادواره دو شهید روحانی مدافع حرم و شصت‌وهفت شهید مدافع حرم استان فارس در شیراز خبر داد.
 ٠٧:٥٨ - سه شنبه ٢١ خرداد ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٠٦:٤٣ - دوشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٠:٢٩ - شنبه ١١ خرداد ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٠٨:٣٥ - پنج شنبه ٩ خرداد ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٠:٤٥ - چهارشنبه ٨ خرداد ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:٢٣ - پنج شنبه ٢ خرداد ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
امام صادق شیرازقوام شیرازآقاباباخان شیرازنخبگان 1 شیرازامیرالمومنین شیرازامام سجاد شیرازمحمدیه شیرازرضویه شیرازمحمودیه شیرازمنصوریه شیرازمرکزی شیرازشهید دستغیب شیرازامام عصر شیرازبقیه الله شیرازامام صادق آبادهاثنی عشریه آبادهسعیدیه ارسنجانامام صادق استهبانامام خمینی جهرمامام رضا جهرمامام صادق خرامهمهدیه زرین دشتامام حسن عسکری سپیدانامام مهدی سروستانباقرالعلوم ششدهامام صادق صفاشهرعلی بن ابیطالب علامرودشترضویه لامردعلی بن ابیطالب لارستانباقرالعلوم فراشبندمحمدیه فیروزآبادامام صادق قیروکارزینصالحیه کازرونامام صادق مرودشتجوادالائمه اقلیدباقرالعلوم گراشامام صادق دارابامام مهدی فساجوادالائمه فساامام مهدی نی ریزامام صادق نی ریزامام صادق نورآبادسفیران هدایت علی بن موسی الرضا شیرازسفیران هدایت امیرالمومنین جنت شهرسفیران هدایت اباصالح المهدی زرقانسفیران هدایت امام صادق خفرسفیران هدایت باقرالعلوم سعادت شهرسفیران هدایت صادق آل محمد فساهر كس خود رأى شد به هلاكت رسيد، و هر كس با ديگران مشورت كرد، در عقل هاى آنان شريك شد. به بازماندگان ديگران نيكى كنيد، تا حرمت بازماندگان شما را نگاه دارند. دوست (در حقیقت)دوست نيست؛ مگر آنكه حقوق برادرش را در سه جايگاه حفظ کند: در روزگار گرفتارى، آن هنگام كه حضور ندارد، و پس از مرگ.
اخبار > برگزاری نشست علمی با موضوع حوزه های علمیه و انقلاب اسلامی،بایسته ها و وظایف روحانیت در تامین نیازهای پژوهشی انقلاب اسلامی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست علمی با موضوع حوزه های علمیه و انقلاب اسلامی،بایسته ها و وظایف روحانیت در تامین نیازهای پژوهشی انقلاب اسلامی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معنای پژوهش همان تمزیق باطل و تحقیق حق می باشد

به گزارش مدیریت حوزه علمیه استان فارس، به مناسبت هفته پژوهش ،نشست علمی با موضوع «حوزه های علمیه و انقلاب اسلامی،بایسته ها و وظایف روحانیت در تامین نیازهای پژوهشی انقلاب اسلامی» صبح روز چهارشنبه مورخ 28 آذر 97 از ساعت 8 الی 9 صبح در مدرسه علمیه رضویه شیراز با سخنرانی حضرت حجت الاسلام و المسلمین عابدی، مدیر حوزه علمیه استان فارس برگزار گردید.

حجت الاسلام و المسلمین عابدی در این نشست با اشاره به ارتباط وجودی امام با جامعه بیان داشتند : جامعه هم امام فکری می خواهد و هم امام عملی و خداوند متعال انبیاء را برای همین کار منصوب کرد.

ایشان با اشاره به حدیث «العلماء ورثه الانبیاء » فرمودند : طبق برخی دیدگاه­ها علما، ائمه علیهم السلام می باشند،اما وارثُ الوارثِ وارثٌ ،لذا،شاگردان ائمه نیز وارث انبیاء هستند و حوزه وارث این حقیقت می باشند.انبیاء امام مردم هم در اندیشه بودند و هم در انگیزه و چون این قابلیت در آن ها وجود داشته است به این مرتبه رسیده اند. در حوزه نیز هر کس این قابلیت را تحصیل کرد هم امام اندیشه می‌شود و هم امام انگیزه .

استاد حوزه علمیه استان فارس راه امام شدن را پیروی از راه انبیا دانستند و فرمودند اولین گام در این راه خواندن است .همان طور که خداوند متعال در اولین آیاتی که بر پیامبر خود نازل کرد فرمود :«اقرا» . خواندن مقدمه تحقیق و پژوهش است ، البته خواندنی که با تعقل همراه باشد.(افلا تعقلون) و انسان با ساده اندیشی ، با اوهام ، با ظن هرگز به جایی نخواهد رسید.

وی با اشاره به این که انقلاب اسلامی ایران ، امام حرکت‌ها است ادامه دادند : حوزه های علمیه پشتوانه این انقلاب و این حرکت و اندیشه بوده اند  و اکنون اگر بخواهیم انقلاب ادامه یابد بایستی این شجره طیبه را از لحاظ فکری و عقلانی و اندیشه‌ای و انگیزه ای تغذیه کنیم والا این حرکت کُند یا متوقف می‌شود و حوزه از رسالت واقعی خود وا می ماند.

مدیر حوزه علمیه استان فارس با اشاره به قسمتی از دعای عهد « فَأَظْهِرِ اللَّهُمَّ لَنَا وَلِیَّکَ وَابْنَ‌بِنْتِ نَبِیِّکَ الْمُسَمَّى بِاسْمِ رَسُولِکَ، حَتَّى لایَظْفَرَ بِشَیْ ءٍ مِنَ الْبَاطِلِ إِلا مَزَّقَهُ وَ یُحِقَّ الْحَقَّ وَ یُحَقِّقَهُ » فرمودند : تمزیق باطل از اهداف انقلاب بوده و هست  و ما وقتی می‌توانیم باطل را از بین ببریم که تحقیق کنیم همانطور که امام علی (ع) فرمودند «لا ينفع إجتهاد بغير تحقيق » ما باید طوری حرکت کنیم که حرکت و اندیشه ما تمزیق باطل باشد. همان طور که جامعه جسم و روح دارد انقلاب نیز هم جسم دارد و هم روح. و حوزه های علمیه باید برای همه امور فکر ارائه دهد مبانی ارائه دهد هم در تغذیه عالم مادی و هم در تغذیه پرورش روح ، و روحانی به این دلیل روحانی گفته می شود که منتسب به حرکت های پرورش روح می باشد.

اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند کاری کنید که همه دنیا نیاز به یادگیری زبان فارسی یابند  به این معناست که چنان در همه امور تحقیق و پژوهش کنید که دنیا به شما نیازمند باشد یعنی در همه زمینه‌ها مرجع شوید .

ایشان انقلاب اسلامی  را از هدیه‌های آسمانی دانستند و ابراز داشتند که فرصت فعلی انقلاب را باید دریافت و حوزه باید یُحِقَّ الْحَقَّ وَ یُحَقِّقَهُ را تحقق بخشد. و این اشتباه است که فکر کنند در حوزه پژوهش نیست .تمامی کتب حوزه بر مبنای پژوهش بوده و هست . حوزه باید طوری عمل کند و طلاب و افرادی را تربیت کند که امام انگیزه‌ها و اندیشه‌ها باشند و این جز با تلاش و تحقیق میسر نمی‌گردد. پژوهیدن دقیقا همان معنای تحقیق کردن و حق را برجا کردن می باشد .

حجت الاسلام و المسلمین عابدی در پایان توسل به ائمه اطهار را از ابزار مهم پژوهش بیان کردند و فرمودند: قلم پژوهش اگر بخواهد ابطال باطل کند و احقاق حق کند باید مرضی رضای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد و عنایت آن بزرگواران در آن باشد.


١٠:٤٦ - چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٤٠٤٤٥٤    /    تعداد نمایش : ٣٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پنج شنبه ٠٦ تير ١٣٩٨
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 43730
 بازدید امروز : 453
 کل بازدید : 4386595
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 1/8720
تقویم