چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار 
چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3666722
 بازدید امروز : 968
 کل بازدید : 5586744
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/2028
اخبار > اختتامیه پنجمین جشنواره علامه حلی (ره) استان فارس


  چاپ        ارسال به دوست

اختتامیه پنجمین جشنواره علامه حلی (ره) استان فارس

به گزارش مدیریت حوزه علمیه استان فارس، اختتامیه پنجمین جشنواره علامه حلی (ره) استان فارس با تقدیر از برگزیدگان این جشنواره ، صبح روز 12 اردیبهشت در سالن کوثر حرم مطهر احمدبن موسی شاهچراغ (ع) با حضور حجت الاسلام و المسلمین حصاری ، معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران کشور برگزار گردید.

در ابتدا حجت الاسلام کراری ، دبیر پنجمین جشنواره علامه حلی (ره) استان فارس به ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره پرداختند و بیان داشتند حوزه‌های علمیه‌ی مکتب تشیّع همواره در طول تاریخ مکانی برای استخراج اندیشه‌های زلال و ناب قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) بوده‌اند و عدّه زیادی از انسان‌هائی که در جان و دل مجذوب جلوه‌های ربوبی خداوند گشته بودند، این جلوه‌ها را به حق در ثِقلَین یافتند و عمر گرانمایه خویش را در این حوزه‌ها در راه تفهیم و تفهُّمِ قرآن و پیامبر مُکرَّم اسلام(صلی الله علیه و آله) وعترت طاهرینش(علیهم السلام) صرف نمودند تا قطره‌ای از این اقیانوس بی‌کرانه را بشناسند و به دیگران بشناسانند.

معاون پژوهش حوزه علمیه استان فارس ادامه دادند : اکنون نیز که در ظلّ توجّهات و تفضّلات الهی در قالب حکومت جمهوری اسلامی، فرصتی تاریخی نصیب نسل فعلی حوزویان شده است بر ما لازم است در این راستا تلاش نموده و به این اقیانوس دانش و معرفت پیوسته و جهانیان را با این مکتب آشنا نمائیم. فلذا واضح است که بایستی به اقتضاءِ زمانِ خود، از ابزارهای نوین ارتباطی و علمی استفاده نموده و آن معارفِ بلند را در قالب‌هائی همچون مقاله و کتاب و موارد مشابه به جویندگان معارف عرضه داریم.

ایشان در خصوص جشنواره علّامه حلّی(ره) گفتند: جشنواره علامه حلی (ره) یکی از این زمینه‌ها و ابزارهای خوب جهت رونق بخشی به این وظیفه خطیر و پُر ثمر است، در استان فارس نیز که پنجمین جشنواره علامه حلی برگزارگردید، با تاکید و توجّه به رهنمود‌های بجا و منطقی رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره جناب حجت الاسلام والمسلمین میر معزی(دامت توفیقاته) و سایر اعضاء محترم شورای سیاستگذاری جشنواره علّامه حلّی(ره) ضمن تلاش در راستای حفظ و توسعه کمیّتِ موجود، بر کیفی گرائی توجّه گردید و از میان 495 اثر برادران و 512 اثر خواهران و در مجموع از بین 1007 اثری که به دبیرخانه پنجمین جشنواره علّامه حلّی(ره) استان فارس رسیده بود پس از انجام مراحل مختلف ارزیابی‌های اجمالی، تفصیلی اول، تفصیلی دوم و تائید روند جشنواره توسط شورای علمی جشنواره علّامه حلّی(ره) استان فارس، تعداد 14 اثر به عنوان آثار برگزیده استان فارس در قالب و سطح‌های مختلف انتخاب گردیدند که 5 اثر مربوط به برادران و 9 اثر از میان آثار خواهران حائز رتبه برگزید‌گی در استان فارس گردیدند.

به عبارتی نزدیک به یک و هشت دهم درصد آثار خواهران و قریب به یک درصد آثار برادران و در مجموع حدود 1.5%  تمامی آثار رسیده به دبیرخانه حائز رتبه برگزیدگی شده‌اند.لازم به ذکر است ارزیابان محترم جشنواره علامه حلی استان فارس که 10 نفر از اساتید مطرح و بنام در استان هستند این آثار را بر اساس استانداردهای مدوّن جشنواره، ارزیابی نموده و نتایج مورد اشاره پس از دقت و تاکید بر کیفی گزینی حاصل گردید. که در این بین هیچ اثری حائز رتبه برگزیدگی رتبه اول نشد! و 2 اثر به عنوان برگزیده رتبه دوم و 12 اثر به عنوان برگزیده رتبه سوم در قالب و سطح‌های مختلف انتخاب شده‌اند و این خود حکایت از یک رشدِ کیفی در مورد کلیّتِ جشنواره استانی فارس و حرکت به سمت کیفی گزینی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره علامه حلی در استان فارس دارد.

دبیر پنجمین جشنواره علامه حلی (ره) استان فارس اشاره ای به آمار تعداد آثار ارسالی از مدارس داشتند و فرمودند : در بین مدارس برادران، به ترتیب مدرسه علی ابن ابی طالب(ع) شهرستان لار با ارائه 189 اثر و در حدود 115% طلاب آن مدرسه و مدرسه رضویه شیراز با ارائه 100 اثر و در حدود 66% طلاب آن مدرسه و مدرسه امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) شهرستان فسا با ارائه 37 اثر و در حدود 56% طلاب آن مدرسه و در بین مدارس خواهران، به ترتیب مدرسه فاطمه الزهراء (س) شهر داراب با ارائه 85 اثر در حدود 95%  طلاب آن مدرسه و مدرسه فاطمه الزهراء (س) شیراز با ارائه 112 اثر در حدود 74%  طلاب آن مدرسه و مدرسه معصومیه شیراز با ارائه 67 اثر در حدود 66% طلاب آن مدرسه به ترتیب جزء سه مدرسه برتر از لحاظ نسبت طلاب و شرکت کنندگان در جشنواره علامه حلی استان فارس بوده‌اند و مراتب تقدیر و تشکر از مدیریت محترم و معاونین محترم پژوهش مدارس مورد اشاره مورد توجّه ویژه است.

لازم به ذکر است در مجموع 10% برادران طلبه استان و 23% خواهران طلبه استان در این رقابت علمی شرکت نموده‌اند که بایستی ضمن توجه به پیشرفت‌های حاصل شده در پنج دوره جشنواره استانی نسبت به ترغیب و آموزش طلاب جهت شرکت فعّال‌تر در این رقابت علمی پژوهشی، برنامه ریزی لازم صورت پذیرد. که حمایت‌های مادّی و معنوی علماء بزرگوار در سطح استان، مدیران و مسئولین ارشد حوزه‌های علمیه برادران و خواهران در این خصوص مورد مطالبه جدّی است.

کار پژوهش یک کار مهدوی است :

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین عابدی با اشاره به این که کار پژوهش یک کار مهدوی است فرمودند : بطن تمامی ارزش های دینی ما حاکی از یک حقیقتی است که قلم پژوهش و تحقیق می تواند مبین و مفسر این حقیقت باشد و آن چیزی است که هر روز با مولای خودمان حضرت ولی عصر (عج) این عهدنامه را زمزمه می کنیم و شاید کمتر این موضوع غور کرده باشیم که کار ما در فضا پژوهش و تحقیق یک کار مهدوی است و یک پتانسیل قوی است در تحقق ظهور آن عزیزی که ارباب من و شما و عالم هستی است. شاید رفتار ما کردار ما حیات ما نفس ما گاهی در تاخیر و تعجیل حضرت به یک معنا موثر باشد.

ایشان در ادامه بیان داشتند :مدارس و حوزه های علمیه اگر این نقش را ایفا نکنند در این فضا مقصر هستند و اگر بتوانیم این حقیقت را به بروز برسانیم در تعجیل فرج آقا موثر واقع خواهند شد.

مدیر حوزه علمیه استان فارس، با اشاره به فرازی از دعای عهد «فاظهر اللهم لنا ولیک» گفتند :این عهدی است که ما هر روز از خدا می خواهیم و این معرفت ها، معرفت های ابتدایی است ،که به هر ترتیب ، معرفت اسمی و رسمی هم از قدم های اول این حرکت مثبت است.

استاد حوزه علمیه استان فارس با اشاره به جمله « حتی لایظفر بشی ء من الباطل الا مزقه» هدف و غایت فرج حضرت مهدی (عج) را  نابودی و تمزیق باطل دانستند ، نابود کردنی که اثری از او باقی نماند و اضافه کردند که در مباحث علمی دنیا را باطل فراگرفته است و اگر حوزه ها در این زمینه نتوانتد وظیفه خود را انجام دهند، آن عنوان تقصیر بر ما منطبق می شود. طلبه ای که با این اندیشه شبش را روز و روزش را شب نکند ، کوتاهی کرده است. میدان ما میدان فرهنگی است و از ما جهادعلمی می خواهند چون سرباز جبهه فرهنگی هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین عابدی هدف دیگر آن حضرت را احقاق حق (یحق الحق) و تحقیق حق دانستند و بیان داشتند : این آن رسالتی است که بر گردن تک تک ما گذاشته شده است ، شناختن حق و مطالبه تحقیق و تثبیت آن.

ایشان در پایان به مناسبت روز معلم و گرامیداشت آن ، اشاره ای به کتب شهید مطهری (ره) داشتند و فرمودند ، هرکس کتب این بزرگوار را مطالعه کند، روان بودن و پرمحتوا بودن آن را مشاهده می کند، زیرا با تحقیق مواجه می باشد، و ایشان حقیقت را تحقیق بخشیده است.

این قرن ، قرن رقابت ایدئولوژیک های جهانی است

در پایان ، حجت الاسلام و المسلمین حصاری معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران کشور ،با تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان پنجمین جشنواره استانی در استان فارس فرمودند : اگر عصر حاضر را به عنوان یک معیار و ویژگی بسیار مهم و تاثیرگذار و تحول آفرین نسبت به اعصار گذاشته مقایسه کنیم ، دلیل آن، به میدان آمدن مکتب حقه اهل البیت علیهم السلام در کارزار ایدئولوژیک جهانی است، اگر طلاب جوان ما  اهل مطالعه پیشینه وضعیت جهانی در قرون اخیر نباشند ، معمولا این را لمس نمی کنند که چه اتفاق بزرگی افتاده است ، اتفاقی که مقام معظم رهبری مدظله العالی  از آن به پیچ بزرگ تاریخی یاد کرده اند . اتفاقی که مسیر تاریخ بشر و تاریخ جهان که با سرعت زیاد به سمت نفسانیت و شیطان بود را ، بوسیله امام راحل (ره) در یک حرکت انقلابی مسیرش عوض شد.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران کشور در ادامه فرمودند : دنیا در اختیار باطل مطلق بود و دو اردوگاه قدرت با دو ایدئولوژیک ظاهرا مختلف ، یکی اردوگاه سوسیالیستی شرق به سرکردگی شوروی و یک اردوگاه لیبراسیستی غرب به سرکردگی آمریکا دنیا را در اختیار داشتند . اما در یک چیز اتفاق نظر داشتند و آن پایان حیات اجتماعی دین بود.

نائب رییس شورای سیاستگذاری جشنواره علامه حلی(ره) اضافه کردند : اما در این بین ، در اوج ناباوری ، دست قدرت الهی و قصد اراده الهی ،یک مردی که خودش را وقف دین و خدا کرده بوده ، فرمان این ماشین سرنوشت بشر که به سمت نابودی بود را گرفت و جریان را عوض کرد.نزاع کفر آن روز را ،دعوای باطل باطل آن روز را ، به نزاع کفر و ایمان تبدل کرد به طوری که جبهه دین را در مقابل این دو جبهه کفر قرار داد آن هم با شعار نه شرقی و نه غربی که به هیچ کدام تمایل نداریم .

ایشان در ادامه فرمودند : امروز ، نه در ابعاد کشوری ، بلکه درابعاد جهانی ، مکتب اهل بیت علیهم السلام برای پیروزی بر رقبای ایدئولوژیک خودش نیاز به این دارد که شما طلاب جوان ، پاسخگوی مسائل زیستی بشر در عصر حاضر باشید.جامعه بشری در دنیا مطالبه این را دارد که بفهمد الگوی شما برای مدیریت بشریت در عصر جدید چیست؟الگویتان برای رفتارهای اقتصادی ، سیاسی و حکومت داری و .. چیست؟ باید الگو و شیوه مشخص شود .

حجت الاسلام و المسلمین حصاری  در پایان با اشاره به این که اگر این رسالت بزرگ را طلاب بر دوش نگیرند، کسانی آن را به دوش خواهند گرفت که چیزی غیر از فرهنگ دینی را در جامعه حاکم می کنند بیان داشتند که این حوزه هست که از سرچشمه، مبانی را از منابع اصلی دین را می گیرد. تحقیق حق ، لازمه اش تحقیق و پژوهش هست و دادن الگو هست و این الگو باید تولید شود. این قرن ، قرن رقابت ایدئولوژیک های جهانی است و آن ایدئولوژیکی باقی خواهد ماند که  سازگارترین حرف به فطرت بشری باشد و مطابق آن به بشریت الگو بدهد.

همچنین در این مراسم خانم ام لیلا شفیعی رونیزی از مدرسه علمیه الزهرا (س) استهبان و آقای محمود رحمانیان کوشککی از مدرسه علمیه سفیران هدایت امام جعفر صادق (ع) خفر به ارائه مقاله ارسالی خود به جشنواره پرداختند و در انتهای برنامه از 14 نفر از برگزیدگان جشنواره تقدیر و تشکر به عمل آمد.


٠٦:٥٧ - شنبه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٦٨٩٥    /    تعداد نمایش : ١٢٢٥


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج