پنج شنبه ٠٨ آبان ١٣٩٩
انتقادات وپیشنهادات

عنوان

اخبار > تشکیل هیئت اندیشه ورز در حوزه علمیه فارس


  چاپ        ارسال به دوست

تشکیل هیئت اندیشه ورز در حوزه علمیه فارس

به گزارش خبرگزاری مدیریت حوزه علمیه استان فارس، حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی،صبح روز پنج شنبه مورخ 5 مهر 1397 در جلسه شورای آموزش حوزه علمیه استان فارس که در سالن جلسات مدیریت حوزه استان برگزار شد، به هدف از تشکیل هیئت اندیشه ورز اشاره کرد و اظهار داشت: برای پیشبرد و تکامل حوزه به هیئت های اندیشه ورز نیاز است.

وی با بیان اینکه به صورت متداول از مدارس علمیه سرکشی و مشکلات در حد توان برطرف شده است، افزود: باید با راهکارهای مناسب و برنامه های مطلوب در جهت پیشبرد طلاب از نظر علمی و تهذیبی تلاش کرد.

مدیر حوزه علمیه استان فارس تصریح کرد: امروز حوزه های علمیه و طلاب امانتی در دست ما هستند و مدیریت نمی تواند نسبت به سرنوشت طلاب بی تفاوت باشد، از این رو نظارت مدیریت حوزه استان بر بخش های علمی و تربیتی جدی تر خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین عابدی خاطر نشان کرد: آرزوی ما این است که حوزه های علمیه همواره رو به تکامل و ترقی باشند، به همین دلیل تشکیل چنین جلسه ای می تواند راهکاری برای رفع مشکلات باشد.

مدیر حوزه علمیه استان فارس، به آسیب هایی که ممکن است مدارس را در برگیرد اشاره و عنوان کرد: آسیب های نظری و اعتقادی و انگیزه ای دو آسیب مهمی است که مسئولان مدارس باید به آنها توجه کنند.

 

تحصیل ۴ هزار طلبه در مدارس علمیه استان فارس:

حجت الاسلام سید هادی صادقی نژاد ،معاون آموزش حوزه علمیه استان فارس نیز به تعداد مدارس علمیه در سطح استان اشاره و اظهار داشت: استان فارس دارای ۵۳ مدرسه علمیه بوده که از این تعداد شش مدرسه سفیران هدایت است.

وی افزود: حدود چهار هزار طلبه مشغول تحصیل در پایه های یک تا ۱۰ مدارس علمیه استان می‌باشند که  از این تعداد نیز ۱۵۰ طلبه در درس خارج شرکت می کنند.

معاون آموزش حوزه های علمیه استان فارس تصریح کرد: استان فارس دارای دو مرکز تخصصی امام حسین(ع) و امام خمینی(ره) نیز می باشد که به ترتیب در رشته های حقوق و قضا و روانشناسی و کلام سطح دو و علوم قرآن فعالیت می کنند.

وی در پایان گفت: یک اجرای رشته کلام سطح سه نیز در شهرستان جهرم در حال برگزاری است.

 

حجت الاسلام حسینی، مدیر مدرسه علمیه سفیران هدایت علی بن موسی الرضا(ع) شیراز، زیر ساخت های آموزشی را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: زیر ساخت های آموزشی موجود در حوزه‌ های علمیه از سبک سنتی خارج شده است.

مدیر سفیران هدایت علی بن موسی الرضا(ع) شیراز تصریح کرد: امروز جامعه ما به فلسفه، تاریخ و روانشناسی اسلامی نیازمند است و این زیر ساخت های آموزشی این مهم باید از سوی مرکز مدیریت حوزه های علمیه و مدیریت های  استانی فراهم شود.

وی عنوان کرد: سبک دروس ترمی حوزه های علمیه به سبک دروس سنتی برگردد، چرا که این امر سبب کاهش توان علمی طلاب می شود.

مدیر سفیران هدایت علی بن موسی الرضا(ع) شیراز به مشکلات معیشتی طلاب هم اشاره کرد و افزود: اگر آسایش خاطر برای طلبه فراهم نشود نمی توان از او انتظار علمی داشت.

 

*در اجرای برنامه های تهذیبی منفعلانه عمل نکنیم

حجت الاسلام دهقان، مدیر مدرسه علمیه مرکزی شیراز هم در این جلسه  به آسیب های پیش روی طلاب اشاره کرد و اظهار داشت: گزینش نیروهای مستعد باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه پذیرش طلاب با بیش از مدرک سیکل می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند و ضریب علمی را بالا ببرد، افزود: کم کردن تعطیلات، نهادینه سازی جایگاه پژوهش و  توجه به نقش تربیتی مدیران می تواند در تربیت طلاب موفق موثر باشد.

 با بیان اینکه در اجرای برنامه های تهذیبی منفعلانه عمل نکنیم، ابراز کرد: تعامل بخش آموزش و تهذیب در حوزه های علمیه مهم است، کارگاه های مهارت افزایی نیز برای مدیران و اساتید بسیار نیاز و ضرورت دارد.

 

*لزوم حل مشکلات مالی مدارس

حجت الاسلام صمصامی، مدیر مدرسه علمیه محمودیه شیراز نیز در  آسیب های پیش روی تحصیل طلاب را دو نوع دانست و اظهار کرد: این آسیب ها به دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شود.

وی ادامه داد: آسیب سخت افزاری به نوع مدیریت، اساتید، کادر و یا مشکل مالی بر می گردد، لذا اساتید و کادر باید به فکر طلاب و حل مشکلات آنان باشند و اگر مدارس مشکلات مالی  را برطرف کنند قطعا می توانند در تربیت علمی طلاب موثر  واقع شوند.

 

*آسیب های فضای مجازی

حجت الاسلام پرهیز، مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) مرودشت نیز در سخنانی گفت: فضای مجازی یکی از آسیب هایی است که گاهی طلاب پایه یک تا شش را درگیر خود کرده است.

وی به راهکار های مقابله با آسیب های فضای مجازی اشاره کرد و افزود: افزایش سطح کیفی ادبیات یکی از راهکارهای مناسب برای طلاب به شمار می رود تا آنان را در این بخش قوی و از فضای مجازی دور سازد.

 

*تشکیل کمیته های تخصصی

حجت الاسلام میرباقری، از اساتید حوزه علمیه فارس نیز در این جلسه به عوامل علم زدگی اشاره و بیان کرد: باید نگاه واقع بینانه‌ای به مدارس داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تشکیل کمیته های تخصصی راهکار مناسبی برای حل مشکلات علمی طلاب است، ابراز کرد: امروز روش تدریس سنتی پاسخگویی طلابی که در مدارس نوین تحصیل کرده اند، نیست، از این رو اساتید نیاز به کارگاه های آموزشی دارند.

استاد حوزه علمیه فارس خاطرنشان کرد: امروز جایگاه راهنمایی برای انتخاب رشته طلاب در مدارس وجود ندارد، لذا اگر مدیریت حوزه، در ذیل یکی از معاونت ها بخشی را ایجاد کند که طلاب بتوانند انتخاب رشته کنند، بسیاری از مشکلات آنان رفع می شود.

وی، تبادل نظر میان مدیران مدارس و  استفاده از تجارب یکدیگر را موجب بالندگی مدارس دانست و عنوان کرد:مدیران مدارس باید در جنبه عملی و تربیتی نقش پدر را داشته باشند.

حجت الاسلام کرمانی ظهر امروز در جلسه شورای آموزش حوزه علمیه فارس که در سالن جلسات این مجموعه برگزار شد، به عوامل آسیب تحصیل طلاب در حوزه های علمیه اشاره کرد و اظهار داشت: نمره گرایی، تجمل گرایی، افت علمی از جمله مشکلات و آسیب های بوده که طلاب باید توجه ویژه ای به آنان داشته باشند تا دچار آنان نشوند.

استاد حوزه علمیه با تاکید بر اینکه طلاب باید بعداز پایه ششم استعداد شناسی شوند، خاطرنشان کرد: طلاب نباید به سوی نمره گرایی و تجمل گرایی روی آورند چرا که این امر موجب دوری طلاب از تحصیل خواهد شد.

 

*نمی توان آموزش و تهذیب را تفکیک کرد

حجت الاسلام فرخی، مدیر مدرسه علمیه اثنی عشر آباده نیز در این جلسه ابراز کرد: اگر می خواهیم مسائل آموزشی و تهذیبی را تفکیک کنیم، قطعا دقت لازم در تربیت علمی طلاب اتفاق نخواهد افتاد.

مدیر مدرسه علمیه آباده خاطرنشان کرد: پرداختن به مشکلات مدارس علمیه به جای تاسیس مدارس جدید، می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

وی به راهکاری های حل مشکلات آموزشی اشاره و بیان کرد: آموزش های لازم برای مدیران و کادر مدارس می تواند در بخش آموزش کمک موثری به تحصیل طلاب باشد.

 

 

 

 


٠٦:٥٥ - شنبه ٧ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٤٠٣٠٥٣    /    تعداد نمایش : ٢٠٩٥


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اوقات شرعی
تقویم
عنوان

 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3900318
 بازدید امروز : 298
 کل بازدید : 5993937
 بازدیدکنندگان آنلاين : 19
 زمان بازدید : 0/5304